Figurka konia w skali Traditional Breyer Best of British 9172 – Welsh Cob – ogier.
Nazwa moldu to “Llanarth True Briton” lub po prostu Welsh Cob. Został wprowadzony w roku 1994 i wyrzeźbiony przez panią Marthę White, to chyba jedyna jej figurka u Breyera.
Powiem Wam, że jest to figurka, która najbardziej zaskoczyła mnie z tegorocznych nowości po obejrzeniu na żywo. Nie powiem, żeby ten model jakoś bardzo mi się podobał, ale jest… interesujący. Tak, to chyba odpowiednie słowo. Jestem niezmiernie ciekawa, jak wyszedłby na zdjęciach bez pudełka. Może się kiedyś przekonam.
Ogier zaskoczył mnie też wielkością, ale to dlatego, że nie doczytałam słówka “Cob” 😉 a wcześniej tym modelem niezbyt się interesowałam. Kuce Welsh hodowane są w kilku typach: Welsh Mountain Pony (Sekcja A), Welsh Pony (Sekcja B), Welsh Pony typu Cob (Sekcja C), oraz Welsh Cob (Sekcja D). Największy z nich, Welsh Cob to koń duży, używany jako koń pociągowy przy transporcie. Oczywiście wierzchem też można jeździć.
Figurka jest kara z delikatnymi jabłuszkami, co też mnie zaskoczyło. Ciało jest matowe, a ogon i grzywa błyszczące. Na nogach cztery białe skarpetki a kopyta beżowe. Nie ma zbyt obfitych szczotek pęcinowych, ale ładnie widać wyrzeźbione włosy. Kopyta są bardzo duże i płaskie (bez strzałek).
Koń pokazany jest w kłusie i stoi na dwóch nogach, a na zdjęciach, które widziałam podpiera się ogonem. Przy takich kopytach powinien chyba też stać samodzielnie.
Jak już mówiłam, ogier jest duży – dorównuje wielkością Gypsy Vannerowi, a nawet przewyższa go, bo ma głowę podniesioną do góry. Ma rozwiany ogon i grzywę, która chyba przeszkadza trochę w usadzeniu jeźdźca, ale nie sprawdzałam.
Jak już mówiłam, model mnie zainteresował. Jakby ktoś z Was go kupił, to koniecznie pochwalcie się zdjęciami 🙂
Papatki!
0 comments