Breyer Traditional – Koń i jeździec westernowy 1410
Witajcie.
Dziś porozmawiamy sobie o 1410, czyli… o bitwie pod Grunwaldem.
Ummmm, nie.
Zestaw Breyer Traditional o numerze katalogowym 1410 – koń i jeździec westernowy i do kompletu siodło i ogłowie westernowe.
Model konia to “Foundation Stallion” wyrzeźbiony przez pana Chrisa Hessa i wprowadzony do produkcji w roku 1977, więc swoje lata już ma.
Koń jest typowo “hessowski” – ma zwężającą się głowę, a całe jego ciało jest pełne nierówności. Również jego “męskie części” nie są zbyt dokładnie zaznaczone, a na nogach próżno szukać kasztanów oraz strzałek.
Jednak dla mnie tutaj kończą się jego wady. Choć może nawet trudno je nazwać “wadami, bo to po prostu charakterystyczne cechy modeli tego rzeźbiarza.
Ja bardzo lubię w tym modelu właśnie jego głowę i wygiętą w łuk szyję. Opadająca grzywa mogłaby być lepiej pomalowana, ale maść ogólnie bardzo mi się podoba. To pierwszy jeleni koń Breyer TR, który zawitał do mojej kolekcji.
Podoba mi się, że pomalowali ogierowi białka w oczach, jego spojrzenie niesamowicie na tym zyskało. Całości dopełniają białe “skarpetki” na tylnych kończynach, które mają także jasne kopyta, co cieszy.
Na głowie widać wąską łysinę, która zasłonięta jest częściowo przez długą grzywkę.
Koń uważnie cna coś spogląda.
W porównaniu do innych modeli ogier jest dość wysoki. Na poniższym zdjęciu Topsailsowi ustępuje jedynie dlatego, że ten ma opuszczoną głowę. Jak widać jest także większy od GG Valentine, a Cobra to już w ogóle maluszek.
I jeszcze zdjęcie bokiem – jak widać konie są prawie identyczne wielkością, choć mold Topsails’a jest dużo bardziej muskularny.
A tak bohater dzisiejszego posta prezentuje się z koniem Breyer Classics oraz westernowcem Schleich:
Jeszcze kilka słów o pozostałych częściach zestawu.
Westernowe siodło jest zrobione z “misiatego” weluru i jest koloru ciemno-brązowego z beżowymi dodatkami oraz czarnym siedziskiem. Zapinane jest na rzep, co może nie jest bardzo realistyczne, ale doskonale sprawdza się w zabawie, gdzie można je szybko przełożyć na innego konia, a dzięki sporej regulacji pasować będzie na modele różnej grubości.
Czaprak wycięty z kawałka filcu jest koloru jasno-niebieskiego.
Bezwędzidłowe ogłowie typu bosal jest dwukolorowe. Bosal zrobiony jest z jasno-niebieskiego sznurka, a reszta ogłowia (na jedno ucho) z beżowego weluru. Plecione, czy raczej skręcane dzielone wodze są koloru białego.
Lalka dołączona do zestawu to amazonka uprawiająca dyscyplinę western. Ubrana jest w białą koronkową koszulę (pod spodem ma biały top), niebieskie dżinsowe spodnie ze srebrnym paskiem oraz brązowe kowbojki. Całość dopełnia biały kowbojski kapelusz. Amazonka nie ma imienia, ale pewnie powinna nazywać się “Ania”, ponieważ ma miedziano-marchewkowe włosy oraz zielone duże oczy.
Jak widzicie na poniższym zdjęciu nowe lalki mają większe głowy (i oczy) od swoich poprzedniczek. Nie wszystkim się to podoba, ja chyba wolę te nowe mimo wszystko – przynajmniej teraz ich szyja pasuje do głowy i chyba mają inaczej zrobione biodra, bo wyglądają bardziej naturalnie, gdy stoją.
Na zdjęciu również Ashley, czyli amazonka w skali CL (Classics).
Co sądzicie o tym zestawie? Czy ktoś z Was już go posiada? Chyba raczej jest mało rozpowszechniony wśród kolekcjonerów, a szkoda.
Jeśli ktoś chciałby go przygarnąć, to obecnie jest na niego duża promocja na Monocerusie i w cenie niewiele większej od jednego Trada możecie mieć lalkę, konia i siodło 🙂
Link: 1410 Breyer Traditional zestaw westernowy z koniem, siodłem i amazonką
No i od tego roku ten zestaw jest wycofany, więc może to być ostatnia szansa na jego zakup.
Pozdrawiam!
Podziel się:
0 comments